No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta neauglības noteikšana un ar to saistītie veselības aprūpes pakalpojumi – ārstu-speciālistu konsultācijas, izmeklējumu veikšana u.c., kā arī kompensējamie medikamenti.

Medicīniskās apaugļošanas procedūras veikšana tiek apmaksāta sievietēm līdz 40 gadu (ieskaitot) vecumam. Tas nozīmē, ka pacientei, piemēram, 40 gadu un divu mēnešu vecumā ir tiesības uzsākt valsts apmaksāto olšūnu stimulāciju ar medikamentiem un turpināt to līdz embrija transfēram bez tā sasaldēšanas.

Neauglības diagnozes noteikšana

Vispirms ir jāveic izmeklējumi, lai noteiktu neauglības iemeslus un uzstādītu diagnozi. Ja pacients vēlas veikt izmeklējumus par valsts budžeta līdzekļiem, tad pacientam ir jāvēršas pie ārsta, kurš ir līgumattiecībās ar valsti (noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu). Sievietēm ir jāvēršas pie ginekologa, savukārt vīriešiem – pie urologa. Ginekologs ir tiešās pieejamības speciālists un tas nozīmē, ka nosūtījums, lai dotos pie šī speciālista, nav nepieciešams. Dodoties pie urologa, nepieciešams nosūtījums no ģimenes ārsta. Informāciju par ārstniecības iestādēm, kurās var saņemt valsts apmaksātas ginekologu un urologu konsultācijas, var noskaidrot šeit.

Vizītes laikā ārsts izmeklēs pacientu, kā arī, izvērtējot pacienta veselības stāvokli, noteiks izmeklējumus, kuri ir nepieciešami, lai noteiktu neauglības iemeslus un apstiprinātu neauglības diagnozi. Ārsts nosaka, vai pietiek tikai ar diagnosticējošiem izmeklējumiem sievietei, vai papildus nepieciešams veikt arī izmeklējumus vīrietim.

Neauglības diagnosticēšanai sievietēm var tikt veikti šādi izmeklējumi:

 • ginekoloģiska izmeklēšana;
 • seksuāli transmisīvo infekciju izmeklēšana;
 • hormonālā izmeklēšana;
 • ultrasonogrāfiskā izmeklēšana (pacienta iemaksa  4 EUR);
 • olvadu caurlaidības noteikšana (pacienta iemaksa atkarībā no pielietotās metodes).

Neauglības noteikšanai vīriešiem var tikt veikti šādi izmeklējumi:

 • seksuāli transmisīvo infekciju izmeklēšana;
 • spermogramma.

Medicīniskās apaugļošanas veikšana

Ja tiek uzstādīta diagnoze “neauglība”, paciente var vērsties kādā no sešām ārstniecības iestādēm, ar kurām Nacionālais veselības dienests ir noslēdzis līgumu par valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras veikšanu, lai pieteiktos konsultācijai pie speciālista (skat. zemāk esošajā tabulā). Speciālists var nozīmēt apaugļošanas veikšanu un uzņemt centralizētā pakalpojuma gaidīšanas rindā. Līdz ar to reģistrēšanu centralizētajā rindā veic ārstniecības iestādēs. Šajās iestādēs nodrošina arī speciālista pirms procedūras konsultāciju un medicīniskās apaugļošanas procedūru.

Centralizēta gaidīšanas rinda valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas veikšanai tiek veidota no 2018. gada, atbilstoši ārstniecības iestāžu sniegtajai informācijai par gaidīšanas rindā uzņemtajām sievietēm.

Sievietei, kurai ir pienākusi kārta gaidīšanas rindā, Nacionālais veselības dienests nosūta uzaicinājumu pakalpojuma saņemšanai uz personīgo e- pastu.

Valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras (pacienta līdzmaksājums par katru – 21 EUR):

 • olnīcas punkcija olšūnu aspirācijai;
 • embrija pārstādīšana;
 • sēklinieku biopsija.
Ārstniecības iestādes nosaukumsĀrstniecības iestādes adreseĀrstniecības iestādes tālruņa numursĀrstniecības iestādes elektroniskā pasta adrese
Northway klīnika,
SIA “VASU”
Apuzes iela 14, Rīga, LV-104628664723, 26407723info@northwayklinika.lv
SIA “Klīnika EGV”Lāčplēša iela 38, 5. stāvs, Rīga, LV-101167278183, 67273759info@egv.lv
MY CLINIC RIGA, SIA “MCRA”Tērbatas iela 30, 5. stāvs, Rīga, LV-1011 (ieeja no Lāčplēša ielas)62666222info@myclinicriga.lv
SIA Reproduktīvās medicīnas centrs “Embrions”Tālivalža iela 2a, Rīga, LV-100667543350, 25706225info@embrions.lv
SIA “iVFRiga”Zaļā iela 1, Rīga, LV-101067111117, 20271034ivfriga@ivfriga.eu
SIA “AVA CLINIC”Vīlandes iela 3, Rīga, LV-101067001007ava.riga@avaclinic.lv nadia.martinova@avaclinic.lv

Kā noskaidrot savu kārtas numuru gaidīšanas rindā?

Lai noskaidrotu kārtas numuru gaidīšanas rindā, sieviete var:

 • vērsties klātienē Nacionālajā veselības dienestā (uzrādot personu apliecinošu dokumentu) – Klientu apkalpošanas centrā (Rīga, Cēsu iela 31, k-3, 6. ieeja) vai kādā no teritoriālajām nodaļām;
 • iesniegt Nacionālajam veselības dienestam adresētu iesniegumu portālā www.latvija.lv, izmantojot e-pakalpojumu “Iesniegums iestādei“.

Iedzīvotāju izslēdz no gaidīšanas rindas, ja:

 • medicīniskā apaugļošana nav nepieciešama vai nav iespējama medicīnisku indikāciju dēļ;
 • sieviete ir sasniegusi 41 gadu vecumu;
 • sieviete ir atteikusies no valsts apmaksāta medicīniskās apaugļošanas pakalpojuma saņemšanas;
 • sešu mēnešu laikā kopš uzaicinājuma nosūtīšanas sieviete nav vērsusies ārstniecības iestādē, lai saņemtu valsts apmaksātu medicīniskās apaugļošanas pakalpojumu.

Medicīniskā apaugļošana netiek apmaksāta:

 • ja no valsts budžeta līdzekļiem jau ir apmaksātas divas neveiksmīgas medicīniskās apaugļošanas procedūras (pēc embrija transfēra nav iestājusies klīniski apstiprināta grūtniecība);
 • sievietēm pēc 40 gadu vecuma, izņemot gadījumu, ja līdz minētajam vecumam uzsāktā olšūnu stimulācija ar medikamentiem ir bijusi veiksmīga un medicīniskā apaugļošana tiek turpināta līdz embrija transfēram bez tā sasaldēšanas.

Visas aktualitātes saistībā ar Valsts apmaksāto neauglības ārstēšanas programmu iespējams apskatīt NVD mājaslapā www.vmnvd.gov.lv

Kā pieteikties programmai?

Ja tiek uzstādīta diagnoze “neauglība”, pacients var vērsties iestādēs, ar kurām Nacionālais veselības dienests ir noslēdzis līgumu par valsts apmaksātu medicīniskās apaugļošanas procedūru veikšanu, lai pieteiktos konsultācijai pie speciālista (pacienta iemaksa 4,00 EUR), kurš var nozīmēt attiecīgā pakalpojuma saņemšanu un uzņemt centralizētā pakalpojuma gaidīšanas rindā.

 

Kā sekot rindai?

Par rindas garumu medicīniskās apaugļošanas procedūras saņemšanai un Jūsu vietas rindā noskaidrošanai Jums ir jāuzraksta uz klīnikas e-pastu info@northwayklinika.lv vēstuli ar Jūsu vārdu, uzvārdu un personas kodu. Trīs darba dienu laikā mūsu administratore paziņos Jums Jūsu rindas kārtas numuru un aptuvenu gaidīšanas laiku. Iegūt informāciju par rindas garumu un Jūsu vietu rindā var arī klātienē Nacionālajā veselības dienestā (uzrādot personu apliecinošu dokumentu) – Klientu apkalpošanas centrā (Rīga, Cēsu iela 31, k-3, 6. ieeja) vai kādā no teritoriālajām nodaļām, vai iesniedzot Nacionālajam veselības dienestam adresētu iesniegumu portālā www.latvija.lv, izmantojot e-pakalpojumu “Iesniegums iestādei“.

 

Kad rinda ir pienākusi

Kad pienāks jūsu kārta, Nacionālais veselības dienests nosūtīs uzaicinājumu par iespēju saņemt pakalpojumu jebkurā ārstniecības iestādē, kas sniedz valsts apmaksātus medicīniskās apaugļošanas pakalpojumus uz rindu reģistrā norādīto pacienta elektroniskā pasta adresi. Pēc uzaicinājuma saņemšanas, pacientam ir tiesības vērsties ārstniecības iestādē pēc valsts apmaksātiem medicīniskas apaugļošanas pakalpojumiem.